Gminny Ośrodek Kultury i Sportu posiada dwie biblioteki: w Kątach Wrocławskich oraz filię w Smolcu. Biblioteka zajmuje się popularyzacją książki, prowadzi doradztwo przy wyborze literatury, śledzi na bieżąco wychodzące nowości wydawnicze. Ważną rolę działalności biblioteki w rozwoju i zaspokajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa odgrywa współpraca ze szkołami, przedszkolami, bibliotekami innych sieci, organizacjami i stowarzyszeniami.

Gromadzenie zbiorów

Biblioteka systematycznie powiększa księgozbiór poprzez zakup nowych książek, a także otrzymując wolumeny od różnych ofiarodawców - z wydawnictw, hurtowni, od osób prywatnych. Biblioteka przykłada dużą wagę do literatury dziecięcej - książek edukacyjnych, terapeutycznych, pobudzających fantazję, gwarantujących dobrą zabawę.

Wypożyczenia międzybiblioteczne

Biblioteka współpracuje z bibliotekami wrocławskimi oraz bibliotekami ościennych gmin w zakresie
wzajemnego wypożyczania książek. Najczęściej z wypożyczalni korzystają osoby uczące się.

Wycieczki do Biblioteki i lekcje biblioteczne

To obecnie jedna z podstawowych form dostarczania informacji o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie Biblioteki. W roku 2022 takich spotkań było bardzo dużo, uczestniczyły w nich zarówno dzieci z przedszkoli, jak i ze szkół podstawowych z rejonu całej Gminy Kąty Wrocławskie. Wraz z nowym rokiem szkolnym 2022/2023 zostały przez Bibliotekę przygotowane listy zajęć/warsztatów dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. Dzięki propozycjom warsztatów tematycznych nauczyciele mogą wybrać zajęcia jakie pracownicy biblioteki mogliby przeprowadzić w ramach lekcji bibliotecznych, a następnie umówić się na wizytę w bibliotece. Łącznie jest to ponad 30 propozycji zajęć edukacyjnych, które cieszą się sporym zainteresowaniem.

Spotkania autorskie

W roku 2022 odbyło się łącznie 18 spotkań autorskich, w których uczestniczyło 917 osób. Spotkania dobyły się m.in.: z Ewą Kassalą, Markiem Kamińskim, Magdaleną Zarębską, Michałem Szulimem, prof. Mirosławą Dziemianowicz-Nowak.

Warsztaty dla dorosłych

Przez cały rok Biblioteka organizuje różne warsztaty czytelnicze i rękodzielnicze dla dorosłych czytelników, są to między innymi warsztaty parzenia herbaty, wykonywania zakładek do książek, malowanie toreb na książki.

Stałe zajęcia dla maluchów i dla starszych dzieci:

„Harry Potter i magia książek”, „Klub Młodego Podróżnika”, „Lego Boost”, „Strefa Gier Planszowych”, „Zawodowcy”, „Z Baśnią przez świat”, „Gryzmołki wokół książki”, „Porozmawiajmy o…”, „Poniedziałkowe Poczytajki”.

Biblioteczne nowości kulturalne: Maj miesiącem bibliotek w Gminie Kąty Wrocławskie, Tydzień Edukacji Globalnej

DANE STATYSTYCZNE:

I . Wpływy 2022:

Ilość zakupionych książek oraz audiobooków - 2049 egz.
w tym zakup z dotacji własnej - 1407 egz.
w tym dary - 140 egz.
w tym audiobooki - 106 egz.
w tym z dotacji MKiDZN - 396 egz.

II. Wartość ogółem - 52 870,38 zł

w tym na zakup książek - 32 370,10 zł
w tym zdalny dostęp - 7 500,00 zł
w tym dotacja MKiDZN - 10 500,00 zł
wartość zakupu audiobooków - 2 500,28 zł
wpływy z kar, darowizn: - 5 624,12 zł

Likwidacja zniszczonych, zdezaktualizowanych książek – 1181 egzemplarzy 

Zakup czasopism powszechnych: w roku 2022 biblioteki prenumerowały 20 czasopism. Prenumerata objęła obie biblioteki na terenie Gminy Kąty Wrocławskie. 

III. Czytelnicy

użytkownicy zarejestrowani w bibliotekach – 2046 osób
łączna liczba odwiedzin (zarówno w bibliotece jak i w czytelni) – 27 936 osób

IV. Wypożyczenia w obu bibliotekach

Wartość ogółem - 40 692
w tym na zewnątrz - 37 559
w tym na miejscu - 3 133

V. Imprezy biblioteczne, warsztaty, lekcje biblioteczne

Ilość imprez ogółem - 177
uczestnicy imprez - 2659 osób
udzielono informacji - 3234 

DOTACJE I PROGRAMY 

Biblioteka na bieżąco śledzi programy, które służą rozwojowi placówki. Program Biblioteki Narodowej pod patronatem MKiDzN - „Zakup nowości wydawniczych dla Bibliotek Publicznych”. Biblioteka w tym roku po raz kolejny wystąpiła z wnioskiem do Biblioteki Narodowej w Warszawie o przyznanie dotacji na „zakup nowości wydawniczych”. W 2022 roku wpłynęła dotacja w wysokości 10 500,00 zł, z której zakupione zostały nowości książkowe, jak i audiobooki.

  • Audiobooki
  • Projekt „ Legimi na Dolnym Śląsku ”
  • Kurs E-Learningowy
  • „Książki prosto do domu”

Dodatkowe wydarzenia i imprezy biblioteczne organizowane przez Bibliotekę: Tłusty czwartek , 25 marca Dzień Czytania Tolkiena, Dzień czekolady, wyjazdowe zajęcia biblioteczne „Z Harrym Potterem”, Narodowe Czytanie – wydarzenie przypadające na pierwszą sobotę września, Dzień kawy, Noc Bibliotek, Międzynarodowy Dzień Misia, Muzyczny Wehikuł Czasu.

W styczniu 2022 roku na stacji PKP, zarówno w Smolcu, jak i w Kątach zostały ustawione regały bookcrossingowe, skąd czytelnicy/podróżnicy mogą zabrać ze sobą książkę, przynieść swoje, wymienić.

Akcja cieszy się sporym zainteresowaniem. Biblioteka stara się sukcesywnie dostarczać książki, które przynoszą sami czytelnicy.